معرفی مصالح ساختمانی جدید

مصالح ساختمانی جدید

مصالح ساختمانی جدید پا به بازار گذاشته‌اند و در تنوع و قیمت متفاوت عرضه می‌شوند. در این مقاله قصد داریم لیستی از بهترین مصالح ساختمانی جدید را معرفی کنیم و کاربرد هریک را مورد بررسی قرار دهیم. در صنعت ساخت و ساز باید به روز بود و از بهترین مواد موجود در بازار استفاده‌ی خوب داشت.

انواع مصالح ساختمانی جدید

یکی از بهترین مصالح ساختمانی جدید، الوار توده‌ای است. چوب‌ها یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی هستند. این روزها استفاده از بتن و آهن فراگیر شده است. این موضوع سبب شده تا الوارهای چوبی توده‌ای از نظر استحکام نیز گزینه‌ی خوبی باشند. این الوارها بر اساس یک پروسه‌ی خاص به صورت لایه لایه تولید شده‌اند و ساختاری بسیار مقاوم دارند. از سوی دیگر در پروژه‌های ساختمانی نیز گزینه‌ی مناسبی محسوب می‌شوند و خاصیت خوبی دارند. این محصول در پروژه‌های ساختمانی بزرگ اهمیت ویژه‌ای دارد. الوارهای توده‌ای حس زیبایی شناختی خوبی دارند و به طور کلی میزان انتشار کربن را بسیار کاهش می‌دهند.

مصالح ساختمانی جدید

کابکوم یکی از مدرن‌ترین مصالح ساختمانی جدید است. این ماده از فیبر کربن ترموپلاستیک ساخته شده است و در مقایسه با آهن 5 برابر سبک‌تر است. از سوی دیگر جنبه‌ی زیباشناختی بهتری نیز دارد. کابکوم یکی از مصالح نوین ساختمانی در دنیای عمران نیز محسوب می‌شود به طوری که در جاده‌سازی و پل‌سازی از آن استفاده می‌شود و مقاومت و ماندگاری بالایی دارد و از سوی دیگر از ساختمان در برابر زمین لرزه نیز محافظت می‌کند.

سیمان قابل برنامه‌ریزی با هدف ایجاد مقاومت در برابر آب و مواد شیمیایی استفاده می‌شود. این سیمان یکی از مصالح نوین در صنعت ساخت و ساز است و به شکلی طراحی شده است که سبب می‌شود میزان تخلخل کاهش یابد و مقاومت بیشتر شود. این محصول سبب می‌شود که آسیب‌های وارد شده به بتن کاهش یابد و ماندگاری آن نیز بیشتر شود.

مصالح ساختمانی جدید با خاصیت تصفیه‌کنندگی هوا

یک نوع آجرهای خاص مهندسی شده در بازار دیده می‌شود که قابلیت تصفیه‌کنندگی هوا در محیط‌های داخلی را دارد. به طوری که سبب می‌شود آلودگی‌های محیط به حداقل برسد و از بهترین مصالح ساختمانی جدید به شمار می‌آید. این مصالح از سیستم مخصوصی استفاده کرده است به طوری که فیلترسازی هوای منفعل در آن استفاده شده است. این آجرها در فضای بیرونی نیز استفاده می‌شوند به طوری که وقتی جریان هوا وارد آجرها می‌شود، سبب تصفیه‌ی محیط شده و یک هوای سالم به فضای بیرونی سازه می‌رساند. آجرهای دو لایه و عایق سبب می‌شوند که در حدود 30 درصد از ذرات ریز فیلتر شوند و این موضوع برای ذرات درشت به میزان 100 درصد صورت می‌گیرد.

این مطلب را هم بخوانید: استفاده از سنگ مصنوعی در نمای داخلی

مصالح ساختمانی جدید با خاصیت خنک‌کنندگی

آجرهای خنک‌کننده از دیگر مصالح ساختمانی جدید محسوب می‌شوند که در صنعت ساخت و ساز بسیار ارزشمند است. این آجرها هیدرو سرامیک نامیده می‌شوند و در لیست جدیدترین مصالح از رس و هیدروژل‌ها هستند به طوری که در قسمت بیرونی ساختمان اجرا می‌شوند. وقتی هوا به سمت آجرها حرکت می‌کند، مواد هیدروژلی در آجرها وجود دارد که سبب جذب آب می‌شود و آن را در داخل آجر ذخیره می‌سازد. این آب سبب می‌شود که فضای موردنظر خنک شود. آجرهای خنک‌کننده پتانسیل زیادی در کاهش مصرف انرژی دارند و برای مناطق گرم و خشک گزینه‌ی خوبی هستند.

مصالح ساختمانی جدید

مصالح ساختمانی جدید از نوع خود ترمیم‌شونده

حتما شما هم ترک‌های ایجاد شده بر روی بتن را دیده‌اید. این ترک‌ها یکی از اصلی‌ترین معضلات بتن‌ریزی محسوب می‌شوند. ترک‌های کوچک شاید در ابتدا بی‌اهمیت به نظر برسد اما با گذشت زمان بزرگتر می‌شود و موجب آسیب زیاد خواهد شد. بتن‌هایی تولید شده‌اند که خودشان را ترمیم می‌کنند و از مصالح نوین صنعت ساخت و ساز محسوب می‌شوند. این بتن‌ها برای غلبه بر ترک‌های ریز و درشت بوده و حاوی کپسول‌های باز و ترکیبات داخل آنها است. در واقع آب و باکتری با هم ترکیب می‌شود و در نهایت کلسیت تولید می‌شود. کلسیت‌ها در زمان کم سبب می‌شود که در ترک ایجاد شده رسوب شکل بگیرد و داخل آن پر شود.

مصالح ساختمانی جدید از نوع چوب شفاف

چوب‌هایی تولید شده‌اند که از نظر نوری بسیار شفاف به نظر می‌رسند. این چوب‌ها در محیط حس تازگی ایجاد می‌کنند و بسیار زیبا طراحی شده‌اند. از سوی دیگر سیمان‌های روشنگر نیز وجود دارد که بسیار خلاقانه و جدید طراحی شده‌اند و تحقیقات گسترده‌ای در مقیاس وسیع صورت گرفته مبنی بر اینکه برای پروژه‌های عمرانی بزرگ این سبک از سیمان می‌تواند به نحوی باشد که جاده‌سازی را متحول سازد. این سیمان‌ها با بتن‌های شفاف کاملا متفاوت هستند و یکی از بهترین مصالح ساختمانی محسوب می‌شوند. از سوی دیگر این سیمان‌ها نور خورشید را در روز جذب کرده و در شب آزادسازی می‌کنند. در واقع در طول شب جاده بسیار نورانی‌تر خواهد بود. این نوع از سیمان‌ها سبب می‌شود که مصرف برق تا حد زیادی کاهش یابد و از موارد بسیار ارزشمند در دنیای مصالح ساختمانی جدید محسوب می‌شود. خرید مصالح ساختمانی جدید بر اساس کاربرد آن صورت می‌گیرد.

این مطلب را هم بخوانید: طراحی نمای داخلی ساختمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *